Konkurs żywego słowa w Iłży. Zabrzmiały wiersze sławnych poetów
wtorek, 20 marca 2012 22:17   

Konkurs żywego słowa w Iłży. Zabrzmiały wiersze sławnych poetów

Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Wisława Szymborska czy Adam Mickiewicz. Słowa tych poetów zabrzmiały w Domu Kultury w Iłży, gdzie odbyły się Rejonowe Eliminacje 57. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

 

W eliminacjach uczestniczyło ponad 80 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z gmin Rzeczniów, Kazanów i Iłża.

PAMIĘTALI O SZYMBORSKIEJ

Prezentacje konkursowe odbyły się na kameralnej scenie Domu Kultury w Iłży. Adepci sztuki żywego słowa rywalizowali oni również o prawo udziału w eliminacjach Okręgowych w Radomiu. Występy uczniów oceniało jury pod przewodnictwem Adolfa Krzemińskiego, prezesa Zarządu Okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Radomiu.

W iłżeckich prezentacjach uczniowie szkół podstawowych najchętniej sięgali po utwory Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz Danuty Wawiłow. Uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych wybierali głównie twórczość Adama Mickiewicza czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Młodzież pamiętała również o niedawno zmarłej poetce Wisławie Szymborskiej. Wybierając utwory noblistki uczcili jej pamięć.

- Uczniowie iłżeckich szkół nie zapominała też o utworach rodzinnych twórców Bolesława Leśmiana, Jarosława Iwaszkiewicza i Jana Kochanowskiego – mówi Krzysztof Kozera, dyrektor iłżeckiego Domu Kultury.

Turniej recytatorski odbywał się również w kategorii poezji śpiewanej gdzie twórczość poetycką wzbogacana była przez muzykę i śpiew.

ZDOLNE IŁŻANKI

Tradycyjnie na zakończenie prezentacji konkursowych jury ogłosiło wyniki konkursu. W kategorii szkół podstawowych oraz gimnazjów do Finału Okręgowego w Radomiu zakwalifikowało się osiem osób, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych do udziału w Eliminacjach Okręgowych w Radomiu zakwalifikowały się trzy osoby.

Z Iłżeckiego Domu Kultury do dalszych eliminacji przeszły Izabela Durasiewicz i Monika Wolbergier. – Te dziewczęta będą ponadto reprezentować Iłżę w konkursie poezji śpiewanej - cieszy się dyrektor.

Dwie uczennice iłżeckiego gimnazjum Martyna Kędrzyńska i Paulina Kiepas zakwalifikowały się do konkursu "Warszawska Syrenka”, którego Finał odbywać się będzie w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

Po zakończeniu występów konkursowych uczestnicy oraz opiekunowie i nauczyciele mogli skorzystać z fachowych konsultacji jurorów dotyczących sztuki żywego słowa.

Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury w Iłży: - Już od ponad pół wieku konkurs recytatorski promuje sztukę żywego słowa piękno języka polskiego i rodzinnej literatury. Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe imprezy samorządom Gmin: Rzeczniów, Kazanów i Iłży.

Źródło:Echodnia.eu

Wyświetleń: 928

Komentarze (0)

Zapisz się do RRS feed tego komentarza

Napisz Komentarz

mniejszy | większy

busy